Bankarski esnaf očekuje da će nacionalna valuta do kraja godine zadržati vrednost u rasponu od 115 do 117 dinara za evro. Takav scenario očekuje i privreda, pa se na osnovu toga spremaju i bilansi.S druge strane, intervencije Narodne banke Srbije u odbrani vrednosti domaće monete sve su učestalije. Zbog toga se postavlja pitanje da li su devizne rezerve zemlje dovoljne da se do kraja godine dinar zadrži na očekivanom nivou.
Bankarski esnaf očekuje da će nacionalna valuta do kraja godine zadržati vrednost u rasponu od 115 do 117 dinara za evro. Takav scenario očekuje i privreda, pa se na osnovu toga spremaju i bilansi.
S druge strane, intervencije Narodne banke Srbije u odbrani vrednosti domaće monete sve su učestalije. Zbog toga se postavlja pitanje da li su devizne rezerve zemlje dovoljne da se do kraja godine dinar zadrži na očekivanom nivou.
Poslednjih godina, kako kaže Branko Živanović, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji, one premašuju nivo od deset milijardi evra, što je dovoljna garancija valutne stabilnosti do kraja godine.
- Odlivi po osnovu plaćanja tekućih obaveza preduzeća prema inostranstvu u naredna tri meseca relativno su predvidiva stavka za NBS - kaže Živanović. A svaki pokušaj spekulativne prirode i nenamenske kupovine deviza centralna banka će sprečiti "apelima" i striktnom kontrolom. Treba očekivati da će NBS zadržati kurs na nivou od 115 do 117 dinara za evro, bez kritičnog pada nivoa deviznih rezervi. Problem nacionalnih deviznih rezervi, međutim, ne leži u njihovom nivou, već u strukturi i modelu njihovog popunjavanja.
Gotovo polovina deviznih rezervi, kako ističe Živanović, samo su uslovno naše: pozajmice iz inostranstva i rezerve banaka, koje su rezultat monetarnih mera. Na njih se ne možemo trajno i bezuslovno oslanjati.
Popunjavanje bez promena
- Nažalost, u bližoj perspektivi ne možemo očekivati značajnije promene u strukturi i modelu popunjavanja nacionalnih deviznih rezervi - naglašava Branko Živanović.
- One će se i dalje u dobroj meri oslanjati na dug i obligaciju NBS, ali će i kao takve uspešno kratkoročno držati dinar pod kontrolom. Za fundamentalno jačanje nacionalne valute biće potrebna njihova kvalitetnija struktura, koja jedino može proizaći iz jačeg izvoza, uravnoteženog budžeta i većeg priliva investicija.